Nie rozumiem nic ....dziwne problemy

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2277
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Cześć,

zainstalowałem nową wersję GUI (2.2.5 z buildera) - oczywiście czyszcząc flasherem pamięć i pojawiły się dziwne problemy.

Na początku oled ssd1306 co któryś ekran (nie wszystkie) wyświetlał z przesunięciem linii:
1a.jpg
1a.jpg (228.57 KiB) Przejrzano 1717 razy
gdy zmieniłem w konfiguracji oled na sh1106 i podłączyłem go RÓWNOLEGLE oba działały bez zarzutu. Po ustawieniu ponownie na ssd - znowu przesunięcie.
Nagle, bez żadnego wyraźnego powodu wyświetlacz zaczął działać poprawnie i już mi się nie chciało tutaj pisać skoro problem zniknął ale ...
po którejś zmianie ustawień i restarcie nagle otrzymuję napis "brak sieci" a potem "Tryb konfiguracji ...." znowu z przesuniętymi liniami i oczywiście żadnych dalszych danych nie wyświetla ale to co mnie zaskakuje to fakt, że w tej chwili wemos jednocześnie jest podłączony do sieci lokalnej i mogę go wywołać poprzez 192.168.0.xxx, sterować z clouda i z apki. Jednocześnie mogę podłączyć się do jego wifi i konfigurować pod standardowym adresem 192.168.4.1
Czy to oznacza, że wemos ma jakiś podwójny układ wifi?
No i przede wszystkim jak wyjść z tego trybu konfiguracyjnego?
Załączniki
2.jpg
2.jpg (256.7 KiB) Przejrzano 1717 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
krycha88
Posty: 5199
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

A jak wyłączysz MCP to problem OLEDa nadal występuje?
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2277
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

krycha88 pisze: śr maja 05, 2021 3:28 pm A jak wyłączysz MCP to problem OLEDa nadal występuje?
Nie sprawdzalem, bo jest on mi potrzebny :( już wlutowany na stałe. BTW na wersji 1.8.2 też był problem. Może mcp walnięty? Chociaż przyciski na nim chodzą OK.
Generalnie jest to układ z dwoma mcp: jeden do przekaźników (0x21) a drugi do przycisków (0x22)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
krycha88
Posty: 5199
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Sprawdziłem podstawową konfigurację OLED + czujnik SHT + MCP z przekaźnikami i wszystko działa. Więc jak możesz zacznij od prostej konfiguracji a później ją rozszerzaj.

Czy możesz mi wytłumaczyć co rozumiesz przez "gdy zmieniłem w konfiguracji oled na sh1106 i podłączyłem go RÓWNOLEGLE oba działały bez zarzutu."? Masz podłączone dwa OLEDy? Jeżeli tak to na pewno to nie zadziała poprawnie.
https://gui-generic-builder.supla.io/
krycha88
Posty: 5199
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

YoMan pisze: śr maja 05, 2021 2:49 pm Nagle, bez żadnego wyraźnego powodu wyświetlacz zaczął działać poprawnie i już mi się nie chciało tutaj pisać skoro problem zniknął ale ...
po którejś zmianie ustawień i restarcie nagle otrzymuję napis "brak sieci" a potem "Tryb konfiguracji ...." znowu z przesuniętymi liniami i oczywiście żadnych dalszych danych nie wyświetla ale to co mnie zaskakuje to fakt, że w tej chwili wemos jednocześnie jest podłączony do sieci lokalnej i mogę go wywołać poprzez 192.168.0.xxx, sterować z clouda i z apki. Jednocześnie mogę podłączyć się do jego wifi i konfigurować pod standardowym adresem 192.168.4.1
Czy to oznacza, że wemos ma jakiś podwójny układ wifi?
No i przede wszystkim jak wyjść z tego trybu konfiguracyjnego?
Jeżeli nie masz ustawionego przycisku konfiguracyjnego to urządzenie będzie cały czas uruchamiać się w trybie konfiguracyjnym. A może masz w konfiguracji ustawione wchodzenie w konfigurację przez przytrzymanie przycisku przez 5s?
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2277
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

krycha88 pisze: czw maja 06, 2021 5:20 am
YoMan pisze: śr maja 05, 2021 2:49 pm Nagle, bez żadnego wyraźnego powodu wyświetlacz zaczął działać poprawnie i już mi się nie chciało tutaj pisać skoro problem zniknął ale ...
po którejś zmianie ustawień i restarcie nagle otrzymuję napis "brak sieci" a potem "Tryb konfiguracji ...." znowu z przesuniętymi liniami i oczywiście żadnych dalszych danych nie wyświetla ale to co mnie zaskakuje to fakt, że w tej chwili wemos jednocześnie jest podłączony do sieci lokalnej i mogę go wywołać poprzez 192.168.0.xxx, sterować z clouda i z apki. Jednocześnie mogę podłączyć się do jego wifi i konfigurować pod standardowym adresem 192.168.4.1
Czy to oznacza, że wemos ma jakiś podwójny układ wifi?
No i przede wszystkim jak wyjść z tego trybu konfiguracyjnego?
Jeżeli nie masz ustawionego przycisku konfiguracyjnego to urządzenie będzie cały czas uruchamiać się w trybie konfiguracyjnym. A może masz w konfiguracji ustawione wchodzenie w konfigurację przez przytrzymanie przycisku przez 5s?
a no nie miałem ustawionego przycisku. Nie wiedziałem, że to jest powiązane. Wcześniej nigdy nie ustawiałem i nie było problemów.
Ale nowość: Jak ustawiłem przycisk to faktycznie już nie wchodzi w tryb konfiguracyjny ale .... przycisk konfigu jest powiązany z przyciskiem OLED. Jeżeli ustawiam pin na konfigurację to ten sam mi wskakuje na OLED. Jeżeli chcę, żeby automatycznie przeskakiwały ekrany to usuwam pin z opcji OLED i z automatu sam się kasuje z konfigu.
Da się to rozdzielić?
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2277
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

krycha88 pisze: czw maja 06, 2021 5:16 am Sprawdziłem podstawową konfigurację OLED + czujnik SHT + MCP z przekaźnikami i wszystko działa. Więc jak możesz zacznij od prostej konfiguracji a później ją rozszerzaj.

Czy możesz mi wytłumaczyć co rozumiesz przez "gdy zmieniłem w konfiguracji oled na sh1106 i podłączyłem go RÓWNOLEGLE oba działały bez zarzutu."? Masz podłączone dwa OLEDy? Jeżeli tak to na pewno to nie zadziała poprawnie.
faktycznie zamotałem .. ale efekt mnie zdumiał:
układ ma podłączonego ssd1306, dwa mcp (przyciski i przekaźniki) i bmp280 i przesuwały się linie. Wypiąłem część układu z OLEDem i jednym mcp (przyciski) i podłączyłem samo sh1106 oczywiście zmieniając w ustawieniach rodzaj OLED - OLED działał poprawnie. Potem nie zmieniając ustawień i nie odpinając sh1106 dopiąłem z powrotem tą część układu z mcp i sdd1306 i wszystko działało również poprawnie z małą uwagą - na bocznych krawędziach ssd1306 jedna linijka pikseli się krzaczyła co wynika jak mniemam z mniejszej rozdzielczości tego wyświetlacza, natomiast nie było żadnego przesunięcia linii, moduł nie wchodził w tryb konfiguracji, sh1106 wszystko wyświetlał poprawnie.
Kolejny etap: odłączam sh1106, zmieniam ustawienia GUI na ssd1306 i znowu linie się przesuwają.

Tak było ale nie mogę tego błędu znowu wywołać. W sumie jakoś mi na tym personalnie nie zależy. W wolnej chwili się jeszcze pobawię, żeby znaleźć przyczynę tego buga - in the name of improvement.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2277
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Trochę testów i albo jestem na to za głupi albo coś się pomieszało.

Wersja 2.2.5 - przetestowane na 3 modułach (2 klony i 1 oryginał):
1. instalacja
2. wpisanie danych wifi i cloud
3. reset

Za każdym razem po restarcie wchodzą w tryb pracy podwójny, tzn. są zalogowane do wifi i do clouda ale jednocześnie są w trybie konfiguracyjnym i rozgłaszają swoją sieć.

No to idziemy dalej i ustawiam piny do konfiguracji jak radził @krycha88 na dwóch D6, na jednym D7, na dwóch ustawiam 10 wciśnięć, na jednym trzymanie 5 sek ... efekt? ŻADEN. Wszystkie trzy działają w takim trybie podwójnym.
Jak uruchomię OLEDa to cały czas wyświetla tryb konfiguracji :( więc nie mogę nic przetestować dalej

Wracam do wersji 1.8.2 - na jednym module już wlutowanym. Wszystko z początku działa tak jak powinno i po kolei:
1. dane wifi i cloud - reset - OK
2. uruchomienie i2c (SDA - D2, SCL - D1) - reset - OK
3. uruchomienie OLEDa - reset - OK (wyświetla poprawnie SUPLA)
4. wpisanie danych BME/BMP (0x76) i SHT (0x44) - reset - OK (wyswietla dane poprawnie)
5. załączenie MCP - reset - OK
5. przypisanie przekaźników do mcp 0x21 (załączany HIGH, po resecie wyłącz) - piny A0,A1,A2,A3,A4,A5 (6 szt) - potem muszę wrócić do ustawień mcp bo zmienił na załączany LOW i pamiętaj stan - poprawiam - reset - OK (pojawiły się numerki przekaźników, mogę je włączać z clouda i apki)
6. ustawienie ilości przycisków na 6 - reset - OK
7. przypisanie przycisków do mcp 0x22 - piny w takiej kolejności A1,A5,A,A4,A2,A3 (6 szt) - zapisz - ustawienia przycisków pullup+odwr. logika + WCIŚNIĘCIE/PRZEŁĄCZ (przyciski dotykowe) - reset - ... i tutaj pierwszy zonk ekran startowy już jest przesunięty:
x.jpg
x.jpg (107.38 KiB) Przejrzano 1527 razy
a potem rusza normalnie ale tak jak wcześniej robiłem zrzuty rozjechany jest ekran od ciśnienia z BME i temperatury z SHT (temp i wilg z BME/BMP jest OK oraz wilgotność z SHT)

Tak więc stara wersja mi się krzaczy a nowa nic nie wyświetla bo cały czas jest w konfiguracji.
HELP :)

Edit:
zmieniam w ustawieniach rodzaj OLEDa na SH1106 (nic nie podłączam, nic nie odłączam - tylko ustawienia) - reset - prawie OK tzn, linie się nie rozjeżdżają tylko z lewej strony jeden rządek pikseli się krzaczy (z powodu innej zapewne rodzielczości?) co by wskazywało, że jest problem z obsługą tego OLEDa ssd1306 w wersji 1.8.2 (v.2.2.5 nie mogę sprawdzić)
y.jpg
y.jpg (123.2 KiB) Przejrzano 1515 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2277
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Wersja 2.2.8 już nie ma tych problemów. Topic closed.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Krzyśku
Posty: 144
Rejestracja: pn wrz 16, 2019 7:22 pm
Lokalizacja: Gorzów

Nie chciałem zakładać kolejnego tematu, bo może problem jest błahy.
Do D1 mini wgrałem Generic. Wybrane mam 1 przekaźnik, 1 licznik impulsów, 1 przycisk.
I niby się wszystko ładnie łączy, rejestruje na serwerze (online) ale co chwilę się rozłącza.
O last state mam zarejestrowany i gotowy, a po chwili rozłączony. I tak w kółko. Jak tylko kliknę np. na włączenie przekaźnika (czy to na stronie czy w aplikacji) od razu jest rozłączony.
Router ma jeszcze wolne miejsce na nowych klientów.
Już nie mam pomysłu co zrobić.

EDIT: zauważyłem, że jak ręcznie zewrę pin od zliczania impulsów i gnd to się rozłącza, tak samo dzieje się gdy skorzystam z ustawionego dla sterowania przekaźnikiem przycisku.

Po dłuższej obserwacji w ogóle wygląda to tak, jakby serwer rozłączał moduł i potem już nie może się połączyć, aż do ponownego uruchomienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”