temperatura w domu

p4w3l
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 14, 2018 1:59 pm

Jak mierzyć i widzieć w apce Supla?

Przypadek jest taki, że miewam zaniki gazu i piec staje ( error ) i temperatura się obniża. Chciałbym to jakoś "widzieć" i ew. zareagować.

W rozbudowanym przypadku reguła na supla.org mogłaby restartować piec gdy temperatura jest poniżej np 19C ponad 3h

Jeśli SUPLA nie jest od tego to co ew. jest? Tzn jaki produkt/usługę zastosować?
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Na ten moment nie ma zadnego gotowego produktu ktory mierzy temp. i ma suple na pokladzie.
Ale mozna zrobic (lub kupic) przerobionego na suple np. Soniffa basic z termometrem i wirtualnymi kanalami.
Do tego skrypty @fracza ktore zmienia stan wirtualnego kanalu gdy temp spadnie ponizej i jednoczesnie wylacza i po chwili wlacza przekaznik sonoffa ktory zrestartuje piec.

Do zrobienia ale jesli nie masz doswiadczenia z wgrywaniem softow i lutowaniem to raczej nje jest projekt na 1 przygode z suplą...
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
tomkowski
Posty: 372
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:16 pm
Lokalizacja: Orzesze

p4w3l pisze: pn sty 18, 2021 9:43 am Jak mierzyć i widzieć w apce Supla?

Przypadek jest taki, że miewam zaniki gazu i piec staje ( error ) i temperatura się obniża. Chciałbym to jakoś "widzieć" i ew. zareagować.

W rozbudowanym przypadku reguła na supla.org mogłaby restartować piec gdy temperatura jest poniżej np 19C ponad 3h

Jeśli SUPLA nie jest od tego to co ew. jest? Tzn jaki produkt/usługę zastosować?
To ja jednak polecę czujniki temperatury/wilgotności od Xiaomi + bramka BLE->SUPLA na Raspberry Pi Zero W.
Szczegółowy opis u Roberta: https://www.blaszczak.pl/
nielott
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 15, 2020 8:50 pm

Ja zrobiłem sterowanie piecem gazowym w domku w górach (wejście NO/NC) na bazie czujników Xiaomi LYWSD03MMC, Raspberry Pi, artykułu z https://www.blaszczak.pl/ i skryptów Fracza. Ponieważ zdarzyła mi się zwiecha Raspberry Pi to dołożyłem jeden SonoffTH z czujnikiem temperatury i wilgotności. Do sterowania piecem użyłem Zamela Row-01.

Jedyna zmiana w stosunku do opisu Roberta Błaszczaka to, że użyłem customowego firmware wykorzystującego BLE Advertising a nie łączenie się do czujników bezpośrednio w celu odczytu. Powinno to zaoszczędzić trochę baterii. Na razie mam zużycie baterii około 10%/miesiac więc powinno starczyć na prawie cały rok.

Teraz jeszcze testuję inny czujnik oparty o eInk: MHO-C401. Jest na tym samym układzie co te małe kwadratowe. Jest już customowych firmware do niego i wygląda że działa stabilnie.

Jak skończę testy to postaram się to opisać.

Efektywnie mam kilka profili termostatu w zależności czy to tylko utrzymanie temperatury zimowe (10*C), w okresie jak jesteśmy w domku raz na paręnaście dni (15*C), czy na stałe (22*C).

Wydaje mi się że to nie powinien być problem z wykryciem spadku temperatury poniżej określonej wartości i np. Wysterować zasilanie pieca żeby go zrestartować - jesli to pomaga na Twój błąd na piecu, albo użyć pushover do powiadomienia na komórkę.
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

tomkowski pisze: pn sty 18, 2021 10:32 am To ja jednak polecę czujniki temperatury/wilgotności od Xiaomi + bramka BLE->SUPLA na Raspberry Pi Zero W.
Szczegółowy opis u Roberta: https://www.blaszczak.pl/
Osobiście stosuję takie rozwiązanie już od roku, współpracuje doskonale z regulacją elektrozaworow i pieca (termostat supla.fracz.com) Relatywnie tanie i stabilne. Polecam
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

tylko szkoda ze skrypty @fracz nie są zintegrowane z aplikacją supla.
gdyby z poziomu aplikacji można było ustawiać temperaturę oczekiwaną w pomieszczeniu to już dawno wywaliłbym mój system sterowanie podłogówki i uruchomił to na supli.
a tak każda zmiana temperatury w pokoju wymaga logowania do supla.fracz.com
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Moze i masz racje, ze brakuje w apce ale jak czesto w ogrzewaniu podłogowym zmieniasz temperaturę oczekiwaną? Mam 2 profile w zależności od temperatur zewnętrznych i nikomu nigdy nie bylo zimno ani gorąca. Przy tak dużej bezwładności sterowanie w pokojach prowadzi jedynie do braku odczuwalnego komfortu.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Zawsze gdy otwieram okno do wietrzenia 😀
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
Gang
Posty: 616
Rejestracja: pt lis 09, 2018 12:44 pm

Ja kiedyś kombinowałem z temperaturą w zależności od harmonogramu.. okazało się, że piec więcej pali jak w nocy i jak jesteśmy w pracy miałem 20, niż 22 cały czas.... to działa w blokach jak nie ma się swojego pieca, który ma większe straty przy nabieraniu mocy niż pracy ciągłej. W miejskim ogrzewaniu to się sprawdza, bo płacisz za ciepło dostarczone i nie obchodzi Cię jak ono powstało.

Co do wietrzenia, to wietrzy się pomieszczenia przez szerokie otwarcie okien na 5-15 minut, żeby wymienić powietrze a nie wychłodzić powierzchni i wyposażenia pomieszczenia, jeżeli robisz to poprzez uchylenie okna na godzine to jest to (przepraszam) po prostu głupie, bo powoduje straty ciepła a powietrze wymieniasz w małym tylko stopniu.
Zamel: MEW-01, ROW-02, THW-01, RNW-01, SLW-02, ROW-07, mROW-02, PNW-01. DIY: Supla Device RPI + 10 xiaomi mija2, Sonoff: basic + 7 DS18B20, basic x2, touch, mini x3, - Nodemcu x2, - ElectroDragon ESP8266 - Gosund SP111 x3
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

To byl tylko przykład. znam zasady wietrzenia...ale zasady zasadami a zycie i dzieci to inna bajka.
Ale jak dla mnie mozliwosc regulacji w prosty sposób (aplikacja) to jednak koniecznosc.
Temp. zmierzona a odczuwalna to 2 rozne stany. Gdy jest wilgotno przez kilka dni z racji wietrzenia i w domu jest wieksza wilgotnosc. Zazwyczaj podnosimy wtedy temp o 1 stopien. Albo ktos jest przeziebiony i chce miec cieplej...
Chodzi o to zeby dziecko czy zona potrafili szybko za pomoca apki ustawic oczekiwana temperature...a nie scigali mnie zebym sie logowal do skryptow @fracza.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”